Wat zijn aminozuren?

Aminozuren zijn organische verbindingen uit koolstof (C), waterstof (H), zuurstof (O) en stikstof (N). Koolhydraten en vetten bevatten, in tegenstelling tot aminozuren, geen stikstof (N). Aminozuren zijn de enige bron van het levensbelangrijke stikstof.

De 23 proteïnogene aminozuren zijn niet enkel nodig voor het aanmaken van proteïnen en lichaamsweefsels (huid, haren, spieren, bloedvaten enz.). Ze zijn ook belangrijk voor bijna alle natuurlijke stofwisselingsprocessen. Aminozuren regelen het transport van voedingsstoffen en vormen enzymen, neurotransmitters en hormonen.

De belangrijkste toepassingen van aminozuren

Aderverkalking en hoge bloeddruk: aminozuren helpen

Gezonde bloedvaten en bloeddruk

Aminozuren bepalen de omvang van de bloedvaten en kunnen hun flexibiliteit verbeteren. Daardoor dragen ze ook bij tot het regelen van de bloeddruk.

Hier kunt u de belangrijkste informatie lezen over de invloed van arginine, B-vitaminen en plantenextracten op de bloedvaten.

Aminozuren bij haaruitval

Haarvolume en haargroei

Haren bestaan voor het grootste deel uit cysteïne en methionine. Onderzoek heeft aangetoond dat de haargroei gestimuleerd wordt wanneer men deze aminozuren met vitaminen combineert.

De studies over de belangrijkste voedingsstoffen van haar vindt u hier!

de potentie vergroten door arginine

Erectiestoornissen

De fijne bloedvaten van de mannelijke penis zijn bijzonder vatbaar voor doorbloedingsstoornissen. Aminozuren kunnen soelaas bieden, zoals verschillende kwalitatieve studies al hebben aangetoond.

Lees hier hoe men aminozuren het best combineert!

Spieropbouw door aminozuren

Spieropbouw

Whey-proteïne, creatine, arginine en BCAA. Wie zijn spieropbouw wil bevorderen, kan zijn lichaam met deze aminozuren doelgericht ondersteunen.

De belangrijkste aminozuren en tips voor spieropbouw vindt u hier!

Energie en aminozuren

Energie

Bij het trainen of bij competitie kan men door de juiste energie-mix de prestaties optimaliseren.

De belangrijkste energiedragers voor krachtsport en uithoudingsvermogen in het overzicht!

Regeneratie en fitness

Regeneratie

Aminozuren lijken de regeneratietijd na een fysieke inspanning te verkorten. Ze zouden ook zorgen voor een daling van het aantal blessures.

Vooraanstaande studies hebben de effecten op uithoudingsvermogen en regeneratie aangetoond.

Immuunsystem versterken

Immuunsystem versterken

Aminozuren zijn de belangrijkste bouwstenen van het immuunsysteem. Ze vormen de witte bloedcellen en helpen het afweersysteem.

Uw immuunsysteem heeft, behalve vitamine C en zink, deze aminozuren nodig.

Slaapstoornissen en aminozuren

Slaapstoornissen behandelen

Slaap en mentale prestaties worden door aminozuren zoals glutamine en tryptofaan gestuurd. Een doelgerichte inname kan de slaap op een natuurlijke wijze ondersteunen.

Deze aminozuren beïnvloeden uw humeur en nachtrust!

Vruchtbaarheid en aminozuren

Ontwikkeling van zaadcellen

Eindelijk een kind? In ongeveer 60% van de gevallen ligt de oorzaak voor ongewenste kinderloosheid bij de man. Niet alleen arginine en carnitine zijn belangrijk voor de vorming van zaadcellen en de ontwikkeling van het erfgoed.

Zo kan met het spermiogram aanzienlijk verbeteren!

aminozuren om af te vallen

Vetverbranding en dieet

Proteïneshakes om af te vallen zijn populair. Welke aminozuren zijn hiervoor belangrijke ingrediënten?

Tips om efficiënt af te vallen, vindt u hier!

Cholesterolspiegel

Cholesterolspiegel verlagen

De cholesterolspiegel kan verlaagd worden door een aangepaste voeding en het gebruik van aminozuren.

Deze aminozuren en voedingsstoffen houden uw cholesterol onder controle!

Bloedsuikerspiegel

Bloedsuikerspiegel

Aminozuren hebben een invloed op de sensitiviteit voor insuline.

Zo kan men de regulering van de bloedsuikerspiegel ondersteunen!

Zijn er bijwerkingen bij de inname van geïsoleerde aminozuren? Zijn aminozuren medicijnen?

Geïsoleerde aminozuren kunnen zeer goed verdragen worden en zijn daarom ook, behalve tryptofaan, als voedingssupplement toegestaan. Gedetailleerde antwoorden op deze en andere vragen vindt u ook hier bij de zogenaamde FAQ of “Frequently asked questions”.

Welke producten worden aanbevolen?

Er bestaat geen ideaal product of een merk voor alle mogelijke toepassingen.

Belangrijk voor een goed product is de combinatie van aminozuren en vitamines die het belangrijkst zijn voor een bepaalde toepassing, en dat in een geoptimaliseerde hoge dosering.

Vergelijking van producten met aminozuren

Uit de meer dan 400 producten die in Europa verkocht worden hebben wij voor u de vijf beste en bekendste per toepassingsgebied uitgezocht.

We hebben de producten niet alleen op basis van hun samenstelling, dosering en kwaliteit van de grondstoffen geselecteerd. We hebben de producenten ook beoordeeld qua betrouwbaarheid inzake leveringen, transparantie en dienstverlening aan de klanten. In feite hebben wij alleen die producten in onze lijst opgenomen, waarbij we de service ook als positief ervaren hebben.

Welke producten kunnen we aanbevelen? De aminozuurproducten met hoge kwaliteit en goede samenstelling in detail besproken!

Nieuws

Whey-proteïne of caseïne?

December 2nd, 2015|Comments Off on Whey-proteïne of caseïne?

Onder bodybuilders is "whey-proteïne" het toverwoord. Maar wat is whey-proteïne juist en [...]

Cysteïne en gierstextract stoppen haaruitval

December 2nd, 2015|Comments Off on Cysteïne en gierstextract stoppen haaruitval

Men kan haaruitval een halt toeroepen met een speciale combinatie van de [...]

Studie: L-arginine met extract van pijnboomschors bij erectiestoornissen

November 30th, 2015|0 Comments

Met L-arginine en pijnboomschorsextract kon men bij twee onderzoeken veel meer succes [...]

L-Arginin kan beschermen tegen cariës en tandplak.

November 25th, 2015|Comments Off on L-Arginin kan beschermen tegen cariës en tandplak.

L-arginine staat erom bekend dat het de bloedvaten en bloeddruk regelt. Zo [...]

Leucine is efficiënt tegen musculaire dystrofie

November 25th, 2015|Comments Off on Leucine is efficiënt tegen musculaire dystrofie

Het essentiële aminozuur leucine staat als deel van de "aminozuren met vertakte [...]

Vitamine D bevordert de vorming van zaadcellen

November 25th, 2015|Comments Off on Vitamine D bevordert de vorming van zaadcellen

Vitamine D is een bijzondere vitamine. Het is in principe een hormoon [...]

23 proteïnogene aminozuren

Van de meer dan 400 aminozuren zijn er 23 die niet allen nodig zijn voor de stofwisseling, de vorming van hormonen in het lichaam en de overdracht van zenuwcellen, maar ook voor de vorming van de spieren, huid en haren. Deze aminozuren noemt men daarom 'proteïnogeen'.

De meest gangbare indeling:

20 van de 23 proteïnogene aminozuren zijn zogenaamde “kanonische aminozuren”, die men in een code van drie letters weergeeft (afbeelding rechts). Het is echter meer gebruikelijk om een onderscheid te maken qua essentieel, semi-essentieel en niet-essentieel:

Belangrijke aminozuren kunnen niet uit andere aminozuren gevormd worden, ze moeten dus altijd via de voeding opgenomen worden:

In principe kan het lichaam semi-essentiële aminozuren ook uit andere aminozuren en vitamines opbouwen. Vooral in de groeifase, op bejaarde leeftijd of bij ziekte (bijv. Fenylketonurie) lukt dat echter niet in voldoende mate.

Semi-belangrijke aminozuren zijn:

Niet-belangrijke, proteïnogene aminozuren kan het lichaam zelf aanmaken. Het verbruikt daarvoor wel andere aminozuren, vitamines en spoorelementen.

Daarom neemt men bij voorkeur ook voldoende niet-belangrijke aminozuren op via de voeding:

  • Alanine
  • Asparagine
  • Asparaginezuur
  • Glutaminezuur
  • Glycine
  • Proline
  • Serine

Creatine en taurine, twee eveneens zeer bekende aminozuren, behoren niet tot de proteïnogene aminozuren. L-thyroxine is een bekend, niet proteïnogeen aminozuur, die de schildklierfunctie stimuleert.

Whey-proteïne, caseïne, soja-proteïne: aminozuurgehalte en biologische waarde

Krachtsporters hechten bijzonder veel belang aan een evenwichtige mix van aminozuren. Whey-proteïne (in (wei-eiwit), caseïne, soja-proteïne en proteïneconcentraten uit koemelk onderscheiden zich onder andere door hun gehaltes van aparte aminozuren, en door hun biologische waarde.

De gehaltes van gebonden aminozuren in whey-proteïne, caseïne en soja-proteïne zijn (aantal gram aminozuur per 100g proteïne, of in %):

Amino Acid (en Nederlands!)Whey ProteinCaseinMilk ProteinSoy Protein
Histidine (ess.)2,22,92,82,3
Isoleucine (BCAA) (ess.)6,85,76,44,5
Leucine (BCAA) (ess.)11,110,410,47,2
Valine (BCAA) (ess.)6,86,86,84,7
Lysine (ess.)9,98,38,36,2
Methionine (ess.)2,42,82,71,3
Phenylalanine (ess.)3,85,15,24,5
Threonine (ess.)8,04,65,13,9
Thryptophan (ess.)2,11,41,41,1
Alanine5,03,13,54,1
Arginine3,04,03,77,6
Asparagine & Aspartic acid11,37,37,911,0
Cysteine2,40,30,91,6
Glutamine & Glutamic Acid19,22321,819,2
Glycine2,22,12,14,1
Proline5,211,210,15,6
Serine5,25,85,65,1
Tyrosine3,56,05,33,5
Values in gramm per 100 gramm of isolated protein. "ess.": essential amino acid. Source: Arndt, Albers: "Handbook amino acids"; p. 93

Aminozuren in proteïnepoeder

Glutamine

Share and help your friends!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Tumblr